.

Ochotnicza Straż Pożarna w Wichrowie


[Rozmiar: 48331 bajtów]


Ludzie już od dawnych czasów posługują się ogniem. Z jednej strony służył im jako światło lub ciepło, ale z drugiej strony zagrażał jako żywioł i zmuszał do działania. Dlatego stworzono organizacje pomagające w przeciw -stawianiu się mu, które także walczą z katastrofami i wypadkami.
Jedną z nich jest Ochotnicza Straż Pożarna , która na przestrzeni lat zyskała szacunek i zaufanie społeczeństwa. Za jej patrona uznano św. Floriana. Ludzie , którzy chętnie przy należą do tej organizacji często narażają własne życie.
[Rozmiar: 8662 bajtów]
[Rozmiar: 8782 bajtów] W Wichrowie , mojej miejscowości też powstała organizacja walcząca z ogniem. Założono ją krótko po wybudowaniu tutejszej szkoły, a dokładnie około 1899 r. gdyż w tym czasie było dużo pożarów budynków drewnianych np. u Handkego, Ligendzy, a nie było zorganizowanej ochrony przeciwpożarowej. Dawniej do straży zobowiązany był wstawić się kolejno przedstawiciel każdej rodziny. Pierwszym komendantem po II wojnie światowej był Piotr Wieczorek (gdzie mieszkają Chucie) , a obecnie jest Krystian Obłąk. Na początku budynek remizy mieścił się pośrodku wsi, a dokładnie w obecnym ogródku pani Plotek
W budynku straży znajdowała się też izba zwana „bareszt” , która służyła przetrzymywaniu osób o nieznanych danych. Obecnie remiza znajduje się na końcu wsi , wybudowana została w 1968 r. Dawniej strażacy gasili pożary pompą ręczną wożoną na wozie , ciągniętym przez konie. Później jadąc do gaszenia ognia używali przyczepy z ciągnikiem ,. 18 II 1979 r. jednostka O.S.P dostała samochód Żuk A15. W 2002 r. wichrowska straż otrzymała nowy samochód sprowadzony z Niemiec typu „Mercedes 309”. Nowy pojazd jest lepiej wyposażony , posiada papę w samochodzie i maski ułatwiające oddychanie w czasie pożaru. [Rozmiar: 15384 bajtów] [Rozmiar: 8088 bajtów]
[Rozmiar: 10937 bajtów] [Rozmiar: 8987 bajtów] [Rozmiar: 8511 bajtów] Jednak Ochotnicza Straż Pożarna to nie tylko sprzęt gaśniczy, ale także ludzie , którzy pomagają innym . Gdy pali się czyjeś gospodarstwo , do pomocy jego domownikom śpieszą wszyscy mieszkańcy , a nie tylko strażacy. Tak się zdarzyło w lipcu , gdy płonęła stodoła pana Gladysa. Mieszkańcy pomagali mu też uporządkować pogorzelisko. Tak więc rycerzami św. Floriana mogą być wszyscy nie tylko strażacy. Co roku w naszej gminie odbywają się zawody strażackie , w których strażacy mogą wykazać się swoją sprawnością. Nasza jednostka zawsze chętnie bierze udział we współzawodnictwie wyszkolenia na szczeblu Gminy Radłów , zajmując w nim czołowe lokaty. Podstawą sprawnej działalności O.S.P. Wichrów jest współpraca z członkami Ludowego Zespołu Sportowego i ich wyszkoleniu. Sprawność fizyczna sportowców wykazuje plusy w niesieniu pomocy ludziom. Nasza jednostka liczy 51 członków zwyczajnych oraz 24-ech honorowych i wspierających. Wszyscy członkowie O.S.P. są aktywni w działalności i rozwoju jednostki.

Cieszymy się z tego , że w naszej miejscowości jest drużyna OSP , gdyż w wypadku jakiejś tragedii możemy liczyć na ich szybką pomoc. Są oni naszymi rycerzami św. Floriana. Nasza straż niestety nie posiada kroniki, wszystkie zdobyte informacje pochodzą od najstarszych strażaków.

© 2008 www.interka.pl, Visit dzwiedz